Prawo jazdy online – wniosek o wydanie prawa jazdy online i nie tylko

Zanim staniesz się pełnoprawnym kierowcą, musisz odbyć szkolenie, zdać egzamin państwowy i… załatwić niezbędne formalności w urzędach. Wniosek o wydanie prawa jazdy online to duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób, które żyją w ciągłym biegu. Dzięki temu rozwiązaniu unikniesz kolejek i załatwisz sprawy w urzędzie bez wychodzenia z domu.

Jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy online? Czy można wysłać przez Internet pismo o wymianę dokumentu lub przedłużenie uprawnień? Odpowiadamy na najczęstsze pytania kursantów i kierowców.

 

Spis treści:

Wniosek o wydanie prawa jazdy online

Uprawnienia do kierowania samochodami to marzenie wielu osób, które wiąże się jednak z załatwieniem konkretnych formalności w urzędach. Każdy kursant wie, że musi opanować niezbędne umiejętności oraz wiedzę, by móc bezpiecznie poruszać się samochodem. Pewne kwestie zostają jednak często pomijane, a są równie ważne na drodze do uzyskania niezbędnych uprawnień. Jedną z nich jest wniosek o wydanie prawa jazdy online lub w formie papierowej.

Dla wielu kursantów pozytywny wynik egzaminów państwowych wydaje się wszystkim, czego potrzebują, by wyruszyć w pierwszą podróż samochodem jako kierowca. Musisz jednak wiedzieć, że jeżeli zapomnisz o załatwieniu formalności w urzędach, nie będziesz mógł przystąpić do kursu i nie otrzymasz dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Wniosek o wydanie prawa jazdy online to duże udogodnienie, które pozwoli Ci uniknąć wizyt w urzędach.

Wiemy, że sprawy urzędowe są źródłem stresu, a nierzadko wiążą się ze staniem w długich kolejkach. Dlatego podpowiadamy, jak złożyć wniosek o prawo jazdy online?

Jak wyrobić prawo jazdy przez Internet?

Sprawy urzędowe wiążą się bardzo często z obowiązkiem udania się na spotkanie z urzędnikiem. Wśród wielu osób na myśl o takiej wizycie pojawia się stres i ogromna niechęć. Dlatego doskonałym rozwiązaniem wydaje się możliwość dopełnienia formalności online. Jednocześnie warto zaznaczyć, że pandemia koronawirusa postawiła przed nami wiele wyzwań, przez co możliwość załatwiania spraw urzędowych przez Internet staje się w pewnym stopniu standardem.

Co powinieneś zrobić, by uniknąć wizyt w urzędzie jako kandydat na kierowcę? Odpowiedzią na Twoje wątpliwości jest wyrobienie prawa jazdy online. Niestety, pewne sprawy urzędowe nadal wymagają osobistej wizyty w placówce. Jakie? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, jak wyrobić prawo jazdy przez Internet!

Jednym z dokumentów, który musisz dostarczyć do szkoły jazdy, jest PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Bez tego dokumentu nie rozpoczniesz kursu w wybranym OSK. Numer PKK to unikalny ciąg cyfr, który służy nam –   jako szkole nauki jazdy – do zidentyfikowania Twojej tożsamości. Jak go zdobyć? I co ważne, jak wyrobić prawo jazdy przez Internet? Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku.

1. Na początku musisz udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie pod kątem zdolności do kierowania pojazdami. Jeżeli zdecydujesz się na kurs prawa jazdy IntroHL w wersji All-In-One, pomożemy Ci załatwić formalności w urzędach, a także uzyskać niezbędne orzeczenie lekarskie informujące o zgodzie na kierowanie pojazdami.

Sprawdź naszą ofertę: Kurs prawa jazdy Warszawa!

2. Po uzyskaniu orzeczenia przychodzi czas na opłacenie dokumentu prawa jazdy. Opłata wynosi 100,50 zł. W tym przypadku możesz uniknąć wizyty w banku lub innej instytucji. Wystarczy, że zrobisz przelew na konto właściwego urzędu.

3. Kiedy to zrobisz, przychodzi czas na składanie wniosku o prawo jazdy online. Nie musisz udawać się osobiście do urzędu. Część formalności załatwisz przez Internet lub listownie. Dlatego też nie możemy mówić o tym, że wyrobienie prawa jazdy online nie wymaga skorzystania z tradycyjnych rozwiązań.

4. Jeżeli zależy Ci na uniknięciu wizyty w urzędzie, musisz wysłać pocztą pakiet dokumentów:

 • zdjęcie,
 • oryginał orzeczenia lekarskiego,
 • oryginał zgody rodziców – jeśli nie masz jeszcze 18 lat.

Jeżeli zdecydowałeś się na wyrobienie prawa jazdy online, musisz zwrócić uwagę, aby dokumenty trafiły do tego samego urzędu, do którego złożyłeś wniosek z punktu 3.

5. Po wykonaniu powyższych kroków otrzymasz w ciągu 2 dni roboczych numer PKK. Trafi on do Ciebie pocztą lub poprzez konto na platformie ePUAP – w zależności od Twojej deklaracji we wniosku.

Pamiętaj! Czas oczekiwania może się przedłużyć do 1 lub 2 miesięcy, jeżeli urząd musi dodatkowo wyjaśnić Twoją sytuację. Zdarza się tak w przypadku negatywnego orzeczenia lekarskiego lub uzyskania uprawnień wcześniej w innym kraju. Jak widać, wyrobienie prawa jazdy online jest bardzo proste i nie zajmie zbyt wiele czasu.

Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy online?

Składanie wniosku o prawo jazdy online nie powinno sprawić Ci żadnego problemu. Poniższa instrukcja ułatwi załatwienie wszelkich formalności. Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy online, o którym mówiliśmy w punkcie 3 w poprzednim akapicie? Wyjaśniamy.

Jeżeli chcesz złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy online, musisz posiadać profil zaufany na platformie ePUAP lub zweryfikowany podpis elektroniczny. Następnie wykonaj poniższe kroki.

Po pierwsze zaloguj się na swoje konto na platformie ePUAP.

Następnie kliknij w przycisk przekierowujący do usługi “Uzyskanie prawa jazdy”.

Teraz przychodzi czas na uzupełnienie formularza. Musisz wybrać przede wszystkim urząd, do którego trafi wniosek i określić cel składania dokumentów.

Następnie zweryfikuj swoje dane osobowe i przejdź do uzupełnienia danych oraz dodawania niezbędnych załączników.

Ostatni etap to wyświetlenie podglądu, ostateczna weryfikacja oraz podpisanie wniosku o prawo jazdy online.

Pamiętaj! Podpisanie dokumentu oznacza zatwierdzenie i przesłanie wniosku do wybranego urzędu.

 

Wymiana prawa jazdy wniosek online

Jeżeli zmieniłeś nazwisko, albo skończyła się ważność Twojego dokumentu lub też uzyskałeś nową kategorię prawa jazdy, czeka Cię wymiana prawa jazdy. Wniosek online i załatwienie formalności przez Internet jest w tym przypadku niemożliwe. Niezbędne dokumenty musisz dostarczyć osobiście do urzędu lub wysłać pocztą. Może to zrobić za Ciebie również pełnomocnik. Gdzie znajdziesz formularz – wymiana prawa jazdy? Wniosek online w pliku PDF jest zamieszczony na stronie gov.pl.

Powyższe informacje dotyczą również osób, które chcą złożyć wniosek o przedłużenie prawa jazdy online. Odpowiedni formularz znajdziesz bez problemu na stronie gov.pl, ale musisz dostarczyć go osobiście, pocztą lub poprosić o pomoc pełnomocnika.

 

Podsumowanie: Wniosek o wydanie prawa jazdy online, wymiana i przedłużenie dokumentu

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wyrobić prawo jazdy przez Internet.

 • Składanie wniosku o prawo jazdy online jest dużym ułatwieniem. Załatwienie niezbędnych formalności może być jeszcze prostsze, jeżeli zdecydujesz się na pakiet GWARANCJA ZDANIA EGZAMINU w IntroHL. W takim przypadku pomożemy Ci w dopełnieniu formalności oraz uzyskaniu orzeczenia lekarskiego.
 • Wniosek o wydanie prawa jazdy online możesz złożyć, jeżeli posiadasz profil zaufany na platformie ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
 • Pamiętaj, że na początku musisz udać się do lekarza, który wystawia orzeczenie lekarskie o zdolności do kierowania pojazdami.
 • Po realizacji tych kroków możesz złożyć wniosek o prawo jazdy online. W tym celu należy zalogować na platformie ePUAP. Następnie przejdź do sekcji “Uzyskanie prawa jazdy”. W kolejnym kroku wystarczy zweryfikować swoje dane, uzupełnić informacje i dodać załączniki dostosowane do rodzaju składanego wniosku, wybrać odpowiedni urząd oraz podpisać.
 • Następnie pozostaje Ci wysłanie pocztą pakietu dokumentów. Po dwóch dniach roboczych otrzymasz numer PKK.
 • Od razu zrób przelew na konto urzędu o wartości 100,50 zł za wydanie prawa jazdy. To przyśpieszy otrzymanie dokumentu.
 • Jeżeli Twoja sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień, czas oczekiwania na PKK przedłuży się do 1 lub 2 miesięcy.
 • Wniosek o przedłużenie prawa jazdy online jest dostępny w pliku PDF na stronie gov.pl. Pamiętaj jednak, że formalności musisz załatwić w urzędzie lub przesłać dokument pocztą. Dotyczy to również wymiany prawa jazdy w przypadku zmiany imienia lub nazwiska.

NASZE SOCIAL MEDIA

Scroll to Top