Czy przerwany kurs prawa jazdy przepada? Kiedy można kontynuować nieskończony kurs prawa jazdy? Wyjaśniamy.

Kurs prawa jazdy wiąże się z wieloma emocjami. Wśród nich pojawia się ekscytacja wywołana nowymi doświadczeniami oraz stres przed pierwszymi chwilami za kierownicą czy egzaminem. Zdarza się, że kolejne negatywne wyniki testów w WORD demotywują, a kandydaci rezygnują z dalszych starań o uprawnienia. Przerwanie szkolenia wynika często również ze zdarzeń losowych.

Przychodzi jednak czas powrotów, a wraz z nim liczne pytania i wątpliwości. Czy przerwany kurs prawa jazdy przepada? Kiedy można kontynuować nieskończony kurs prawa jazdy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Czy przerwany kurs prawa jazdy przepada?

 

Krótka odpowiedź: To zależy. Jeżeli realizowałeś swój kurs prawa jazdy po 1 lipca 1998 roku, szkolenie jest bezterminowe. Oznacza to, że możesz przystąpić do egzaminu państwowego w dowolnym momencie. Zdarzają się jednak różne sytuacje, a każdą z nich przeanalizujemy poniżej.

Przerwany kurs na prawo jazdy a zmiany w przepisach

Jeżeli zastanawiasz się, czy przerwany kurs prawa jazdy przepada, musisz wiedzieć, że kluczową datą jest 1 lipca 1998 roku. W tym czasie pojawiły się istotne zmiany w przepisach, zasadach szkolenia, egzaminowania oraz prowadzenia dokumentacji. Osoby, które przystąpiły do szkolenia po 1 lipca 1998 roku, a następnie ukończyły wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne, mogą przystąpić do egzaminu państwowego w dowolnym momencie.

Co ważne, nie ma tutaj znaczenia fakt, czy po zrealizowaniu szkolenia podszedłeś do egzaminu lub nie. Twój przerwany kurs na prawo jazdy jest po prostu ważny bezterminowo. Nie ma w tym przypadku żadnych haczyków. Musisz jednak wiedzieć, że możliwość zapisu na egzamin państwowy wiąże się z koniecznością dostarczenia odpowiednich dokumentów do WORD. Gdzie je otrzymasz? Wiele zależy od tego, na jakim etapie przerwałeś swoje szkolenie.

Kiedy nauka jazdy kat. B nie przenosi efektów, być może czas na zmianę…

Nauka jazdy kat. B obejmuje zarówno lekcje praktyczne, jak i teorię. Jeżeli zaniedbasz jeden z tych obszarów, przesunie się również moment uzyskania uprawnień. Jednym z czynników decydujących o efektywności nauki jest podejście instruktorów i wykładowców. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być nauka “pod egzamin”. Jeżeli instruktor skupia się na przekazywaniu Ci sztuczek, a nie nauce obserwacji, precyzyjnej jazdy oraz uzyskania niezbędnej wiedzy, pomyśl nad zmianą.

Drugim sygnałem powinny być nieudane próby podczas egzaminów państwowych. Jest to między innymi efekt nauki “pod egzamin”. Uczenie się sztuczek sprawia, że w rzeczywistości nie jesteś w stanie opanować najprostszych umiejętności, na przykład obserwacji, zachowania szczególnej ostrożności, odpowiedniego skręcania kierownicą. Na każdy manewr składa się kilka drobnych czynności, które determinują jego poprawne wykonanie.

Trzecim sygnałem ostrzegawczym jest skracanie godzin jazd, przez co pełne 30 godzin zajęć praktycznych może zmienić się w 25 lub nawet mniej. W IntroHL zapewniamy naszym kursantom efektywne wykorzystanie każdej minuty kursu. Dzięki temu nasi kandydaci są odpowiednio zaopiekowani i otrzymują kompleksowe wsparcie podczas przygotowań do egzaminu. Zawsze warto skorzystać z dodatkowych jazd doszkalających w Warszawie

Przerwany kurs prawa jazdy po egzaminie wewnętrznym a egzamin państwowy po latach

Jeżeli dokończyłeś swoje szkolenia w wybranym OSK po 1 lipca 1998 roku i masz już za sobą egzamin wewnętrzny, możesz przystąpić do egzaminu państwowego nawet po latach. Wiąże się to z obowiązkiem dostarczenia kompletu dokumentów potwierdzających Twoje prawo do zapisów w WORD. To, gdzie musisz udać się w celu uzyskania potrzebnych papierów, zależy od tego, czy i kiedy podchodziłeś wcześniej do egzaminu państwowego. Na tej podstawie wyróżnia się następujące sytuacje.

Przerwany kurs prawa jazdy jest ważny, a kursant:

  • podchodził do egzaminu w WORD, ale minął już rok od ostatniej próby: jeżeli dotyczy Cię taka sytuacja, Twoje dokumenty zostały zwrócone do archiwum wydziału komunikacji odpowiedniego dla adresu zameldowania.
  • nie podchodził do żadnej części egzaminu: w takiej sytuacji, jeśli nie masz dokumentów o ukończeniu kursu, musisz udać się po nie do szkoły jazdy, w której ukończyłeś szkolenie, a następnie przekazać je do wydziału komunikacji.

Jeżeli wiesz już, który z tych kroków musisz wykonać, kolejny etap jest dla wszystkich taki sam. Wydział komunikacji wygeneruje dla Ciebie Profil Kandydata Kierowcy, czyli PKK. Może jednak pojawić się konieczność ponownej wizyty u lekarza w celu zaktualizowania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wydania uprawnień. Dodatkowo musisz posiadać nowe, aktualne zdjęcie , które znajdzie się w Twoim dokumencie prawa jazdy.

Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów zostanie wygenerowany numer PKK, a ty możesz bez problemu zapisać się na ponowny egzamin na prawo jazdy.

Uwaga!

Jeżeli podchodziłeś do kursu na prawo jazdy w ciągu ostatniego roku, Twoje wszystkie dokumenty znajdują się w WORD. Dzięki temu możesz bez problemu zapisać się na ponowny egzamin.

Kiedy przerwany kurs na prawo jazdy trzeba zrobić od nowa?

Przerwany kurs na prawo jazdy nie zawsze oznacza bezproblemowe zapisanie się na egzamin państwowy. Zdarzają się skrajne przypadki, kiedy szkolenia trzeba odbyć od początku. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy kurs rozpoczął się przed 1 lipca 1998 roku. Jeżeli należysz do tej grupy kandydatów na kierowcę, musisz udać się na pełne szkolenie obejmujące część teoretyczną i praktyczną.

W tym przypadku przerwany kurs na prawo jazdy wiąże się z obowiązkiem uiszczenia pełnej opłaty za szkolenie oraz poświęcenia swojego czasu. Dodatkowo czekają Cię dokładnie takie formalności jak w przypadku każdego kandydata. Musisz więc udać się na badania lekarskie oraz do wydziału komunikacji po PKK. To jedyna sytuacja regulowana przez prawo, w której przerwany kurs na prawo jazdy wiąże się z realizacją szkolenia od nowa.

Może jednak okazać się, że sam podejmiesz decyzję o ponownym szkoleniu po długiej przerwie lub doradzi Ci to instruktor czy nawet egzaminator. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do egzaminu po latach warto odświeżyć swoją pamięć oraz umiejętności. W takim przypadku przerwany kurs na prawo jazdy niesie ze sobą dodatkowe koszty, ale na szali znajdują się Twoje uprawnienia.

Nieskończony kurs prawa jazdy – powrót po latach

Zdarza się również, że nieskończony kurs prawa jazdy wiąże się z koniecznością odbycia kilku lub kilkunastu dodatkowych zajęć praktycznych. W takim przypadku musisz udać się do OSK, w którym rozpocząłeś szkolenie. Jeżeli zdecydujesz się na kontynuowanie go w tym samym miejscu, nie powinno być z tym żadnego problemu. Może jednak okazać się, że nieskończony kurs prawa jazdy chcesz realizować dalej w innej szkole. Masz do tego pełne prawo, ale musisz dopilnować kilku formalności.

Jeżeli chcesz kontynuować nieskończony kurs prawa jazdy, zasady są takie same jak w przypadku standardowej zmiany szkoły. 

  • Musisz dostarczyć wypowiedzenie umowy z informacją o rezygnacji z usługi w konkretnym dniu z załącznikiem w postaci oryginału Twojej Karty zajęć, którą kierownik OSK powinien podkreślić po ostatnim wpisie i podpisać
  • żądanie zaktualizowania profilu PKK
  • prośbę o rozliczenie opłaty za kurs.
  • Następnie Kartę przeprowadzonych zajęć należy przekazać do wybranego OSK, w którym chcesz kontynuować kurs. Jeżeli planujesz zmianę szkoły jazdy

            Zapraszamy do kontaktu!

Scroll to Top