Mam prawo jazdy kat. B! Czym można jeździć?

Zostać kierowcą – to marzenie wielu osób. Dlatego po uzyskaniu odpowiednich uprawnień zaczyna się snucie planów, jaki pojazd kupić. Niektórzy decydują się na samochód. Inni kierują swoją uwagę na motocykle. 

Zanim wybierzesz, powinieneś zadać sobie dwa kluczowe pytania. Czy masz wystarczające uprawnienia do jazdy motocyklem, posiadając prawo jazdy kat. B? Czym można jeździć w ramach kategorii B i B1? Odpowiadamy.

Spis treści:

Ukończony kurs na prawo jazdy kat. B. Czym można jeździć?

Z dniem 18 urodzin nabywamy wiele praw, o których marzymy, będąc dzieckiem. Jednym z nich jest prowadzenie samochodu. Każdy z nas może je uzyskać po ukończeniu kursu na prawo jazdy kat. B. Czym można jeździć, posiadając takie uprawnienia? Okazuje się, że samochód osobowy to tylko szczyt góry marzeń, które jesteś w stanie zrealizować, nabywając uprawnienia kat. B.

Sprawdź również: Szkoła Jazdy Warszawa 

Przepisy definiują pojazdy, jakimi możesz kierować w sposób niejasny. Za tym jednym dokumentem kryje się wiele możliwości. Dlatego warto zapisać się na kurs i zdobyć prawo jazdy kat. B. Czym można jeździć zgodnie z przepisami? Oto kilka istotnych informacji:

  • Dopuszczalna masa całkowita pojazdu samochodowego wynosi maksymalnie 3,5 tony. Wyjątkiem są autobus i motocykl.
  • Możesz kierować zespołem pojazdów, który składa się z pojazdu wskazanego powyżej oraz przyczepy lekkiej. Ich masa całkowita nie może przekraczać 4250 kg.
  • Prawo jazdy kat. B uprawnia również do kierowania pojazdami określonymi do kat. AM.
  • Możesz również kierować ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg.

Jeżeli pojazd spełnia powyższe warunki, masz możliwość kierowania nim, posiadając prawo jazdy kat. B. Czym można jeździć? Co kryje się za tymi przepisami?

Prawo jazdy kat. B – czym można jeździć? Konkretne pojazdy

Powyższe informacje wskazują jasno, że po ukończeniu kursu kat. B możesz kierować: samochodem osobowym, dostawczym, a także holować przyczepę lekką z zachowaniem warunków dopuszczalnej masy całkowitej. Na tym nie kończy się lista pojazdów, które są w Twoim zasięgu. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • minibusy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, którymi może podróżować maksymalnie 9 osób (w tym kierowca),
  • pickupy,
  • kampery.

 

Co możesz zyskać dzięki posiadaniu takich uprawnień? Stajesz się atrakcyjnym kandydatem na stanowisko zawodowego kierowcy samochodu dostawczego. Pojazd z lekką przyczepą może Ci pomóc podczas przeprowadzki, przewozu różnych przedmiotów, większych zakupów. Z kolei kamper lub minibus będzie doskonałym środkiem transportu podczas podróży w dowolne miejsce.

Dodatkowo prawo jazdy kat. B jest dużym ułatwieniem podczas prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dzięki niemu możesz kierować traktorem, ciągnikiem rolniczym, a także pojazdem wolnobieżnym. Co kryje się pod ostatnim określeniem? Najczęściej są to:

  • maszyny rolnicze takie jak: kombajny, kosiarki, sadzarki,
  • maszyny leśne, na przykład: forwardery, harwardery, skidery, harwestery,
  • wózki transportowe i widłowe,
  • maszyny budowlane między innymi: koparki, walce, ładowarki.

Uwaga! Podkreślamy, prawo jazdy kat. B uprawnia jednak wyłącznie do kierowania tymi pojazdami. Nie możesz korzystać z ich osprzętu roboczego. Do tego potrzebujesz dodatkowych uprawnień: zaświadczenia eksploatacyjnego lub kwalifikacyjnego czy też książeczki operatora. Co to oznacza? Możesz jedynie dostarczyć maszynę na miejsce pracy. 

Motocykle a prawo jazdy kat. B. Czym można jeździć?

Uprawnienia kat. B kojarzą nam się zazwyczaj z samochodami osobowymi. W rzeczywistości zyskujesz znacznie więcej. Możesz kierować nawet motocyklami, które spełniają kryteria kat. AM. Są to jednoślady spełniające poniższe warunki:

  • pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3,
  • moc nie przekracza 1 kW,
  • stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg.

Pamiętaj, jeżeli chcesz kierować jednośladem z silnikiem o pojemności powyżej 50 cm3, musisz mieć prawo jazdy od minimum 3 lat.

Czy mogę prowadzić quady, posiadając prawo jazdy kat. B?

Quady cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych kierowców. Jeżeli zastanawiasz się, czy kategoria B uprawnia Cię do kierowania takim pojazdem, mamy dla Ciebie kilka ważnych informacji. Jeżeli czterokołowiec lekki nie przekracza masy całkowitej do 350 kg, a ich prędkość maksymalna wynosi 45 km/h, możesz spokojnie kierować takim pojazdem. 

Prawo jazdy kategorii B dopuszcza również możliwość prowadzenia czterokołowców spełniających kryteria takie jak:

  • masa do 400 kg w przypadku przewozu osób,
  • masa do 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz kierować quadem, musisz pamiętać o założeniu kasku!

Kategoria B1 – czym można jeździć?

Nie musisz czekać na to, by kierować samochodem do 18 roku życia. Uprawnienia możesz nabyć już w wieku 16 lat. Umożliwia to kategoria B1. Czym można jeździć w tym przypadku? Zyskujesz prawo do prowadzenia dwoma typami pojazdów:

  • czterokołowce lekkie, czyli pojazdy samochodowe do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób 400 kg
  • pojazdami kategorii AM, czyli motorowerem, czterokołowcem lekkim, zespołem pojazdów składającym się z jednego z wyżej pojazdów z przyczepą.

Co grozi za jazdę niedozwolonym pojazdem?

Wiemy już, jakie prawa zapewnia kategoria B i czym można jeździć w przypadku prawa jazdy kategorii B1. Co jednak grozi za złamanie przepisów oraz jazdę niedozwolonym pojazdem? Aktualny taryfikator mandatów przewiduje 3 kary za kierowanie:

  • pojazdem silnikowym, z wyłączeniem czterokołowca lekkiego, lub tramwajem przez osobę niemającą uprawnienia do kierowania pojazdami – 500 zł
  • pojazdem silnikowym, z wyłączeniem czterokołowca lekkiego, lub tramwajem przez osobę niemającą uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu – 300 zł
  • motorowerem lub czterokołowcem lekkim przez osobę niemającą do tego uprawnienia – 200 zł

NASZE SOCIAL MEDIA

Scroll to Top