Kto i kiedy może otrzymać dofinansowanie do prawa jazdy 2021? Jak złożyć wniosek?

Kurs prawa jazdy to przede wszystkim inwestycja w przyszłość, która niesie ze sobą wiele korzyści. Dlatego każdy powinien mieć szansę na realizację marzenia o zostaniu kierowcą.

Dofinansowanie do prawa jazdy 2021 to program, który zrównuje szansę Polaków w dążeniu do uzyskania niezbędnych uprawnień. Jak uzyskać dofinansowanie do prawa jazdy kat. B? Odpowiadamy!

 

Spis treści:

Dofinansowanie do prawa jazdy 2021

Każdy powinien mieć szansę na realizację swoich marzeń. Prawo jazdy to inwestycja w przyszłość, która pomoże Ci w codziennym życiu. Umożliwia przeniesienie się z komunikacji miejskiej do samochodu. Mobilność jest niezwykłą zaletą zarówno na rynku pracy, jak i z perspektywy życia prywatnego. Wyobraź sobie sytuację, kiedy musisz pilnie dostać się na drugi koniec miasta, a komunikacja miejska nie dociera w to konkretne miejsce. Co dalej? 

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest prawo jazdy oraz dostęp do samochodu. Nie każdy ma jednak szansę na realizację kursu w wybranym terminie. Szkolenie wiąże się z wydatkiem, który w województwie mazowieckim wynosi średnio 2 608,20 zł. Istnieją tańsze rozwiązania. Czy zapewnią Ci jednak tak wiele możliwości jak warianty rozszerzone? 

Tańsze, podstawowe wersje kursu nie obejmują dodatkowych zajęć, które niosą ze sobą niezwykłą wartość. Przykładem mogą być rozszerzone kursy pierwszej pomocy pod nadzorem drużyny Mistrza Europy w Ratownictwie Medycznym, zajęć na symulatorach, jazd szkoleniowych u boku egzaminatora. Nie chcesz z tego rezygnować? 

Dofinansowanie do prawa jazdy pozwoli Ci zrealizować dowolny kurs bez zmartwień o wysokość kosztów. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Czy to oznacza, że nie musisz w ogóle płacić za szkolenie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o dofinansowanie do prawa jazdy 2021.

Jakie dofinansowanie do prawa jazdy kat. B możesz otrzymać w 2021 roku?

Obecnie możesz otrzymać dofinansowanie do prawa jazdy kat. B z Urzędu Pracy. Jest to wsparcie dla osób bezrobotnych, które chcą zadbać o swój rozwój, podniesienie kwalifikacji i atrakcyjności na rynku pracy. Jak wspomnieliśmy, szkolenie na prawo jazdy daje wiele możliwości oraz spełnia założenia urzędu pracy. Dofinansowanie do prawa jazdy kat. B z Urzędu Pracy zakłada możliwość otrzymania wsparcia na pokrycie kosztów egzaminów i licencji.

Jeżeli zdecydujesz się na rozwój oraz udział w tym projekcie, zyskasz możliwość uzyskania zarówno uprawnień na prawo jazdy, jak i świadectw, dyplomów, zaświadczeń niezbędnych do wykonywania zawodu.

 

Jak wysokie dofinansowanie do prawa jazdy możesz otrzymać z Urzędu Pracy?

Dofinansowanie do prawa jazdy nie może przekroczyć wartości przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Informacje na temat średnich zarobków Polaków publikuje Główny Urząd Statystyczny. W 2020 roku wynosiło ono 5167,47 zł. Z kolei w II kwartale 2021 roku wzrosło do 5504,52 zł. Oznacza to, że dofinansowanie do prawa jazdy i innych szkoleń z Urzędu Pracy nie może przekraczać kwoty 5167,47 zł.

Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać wsparcie równe nawet dziesięciokrotności przeciętnego finansowania. Z kolei pozostali zarejestrowani w Urzędzie Pracy mogą otrzymać wsparcie nieprzekraczające średniego wynagrodzenia. Jest to kwota dwukrotnie wyższa niż średni koszt szkolenia na prawo jazdy. Istnieje więc możliwość otrzymania wsparcia pokrywającego całą wartość kursu. Czy to faktycznie możliwe? Sprawdź również nasze jazdy doszkalające w Warszawie

Jakie warunki musisz spełniać, by otrzymać dofinansowanie na prawo jazdy z UP?

Aby uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy z Urzędu Pracy, musisz spełniać kilka ważnych warunków. Po pierwsze: zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania. Następnie złożyć wniosek o dofinansowanie na prawo jazdy z odpowiednim uzasadnieniem. Po trzecie: dostarczyć wymaganą dokumentację do Urzędu Pracy.

Ponadto Urząd Pracy wskazuje kilka dodatkowych warunków, które mogą zwiększyć szansę na otrzymanie wsparcia finansowania:

  • utracenie zdolności do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie,
  • brak wystarczających kwalifikacji zawodowych,
  • konieczność zmiany kwalifikacji lub ich uzupełnienia.

Jak uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy? Co powinien zawierać wniosek? Musisz przede wszystkim pamiętać o podaniu konkretnej nazwy ośrodka szkolenia kierowców, terminie realizacji kursu, koszcie egzaminu. Dodatkowo powinieneś dostarczyć dokument, który umożliwi potwierdzenie uprawdopodobnienia uzyskania pracy lub założenia własnej firmy.

 

Co może obejmować dofinansowanie do prawa jazdy 2021?

Dofinansowanie do prawa jazdy 2021 obejmuje koszty kursu, egzaminów, a także innych opłat związanych z podnoszeniem umiejętności i kwalifikacji. Może obejmować więc dodatkowo jazdy doszkalające. Osoby niepełnosprawne z dużą dysfunkcją narządu ruchu lub narządu słuchu mają większe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Czy w pozostałych przypadkach dofinansowanie do prawa jazdy jest realne?

 

Czy dofinansowanie do prawa jazdy kat. B jest realne?

W teorii wszystko wygląda na proste. Rejestrujesz się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Składasz wniosek. Zapisujesz się na szkolenie. Pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Czy dofinansowanie do prawa jazdy kat. B jest realne? 

Jeżeli zarejestrujesz się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie. Decyzja o przyznaniu środków zależy w dużej mierze od budżetu, jakim dysponuje Urząd Pracy. 

Zgodnie z informacjami na stronie Zielonalinia.gov.pl, Urzędy Pracy bardzo rzadko finansują szkolenia na prawo jazdy kat. B, ale jest to możliwe. Zazwyczaj są to kursy na prawo jazdy kat. C, C+E, a także szkolenia dla kierowców zawodowych.

Śledź na bieżąco informacje o nowych programach! 

Warto zwrócić uwagę na programy i projekty realizowane z Funduszy Europejskich. Zakładają one nierzadko wsparcie aktywności zawodowej konkretnej grupy docelowej. W takich przypadkach można starać się o dofinansowanie na prawo jazdy. Jeżeli aktualnie nie ma dostępnego programu udostępniającego wsparcie finansowe na szkolenie kat. B, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie.

 

Rozłóż opłatę za kurs prawo jazdy na raty!

W naszej szkole jazdy dbamy o to, aby każdy mógł skorzystać ze szkolenia spełniającego oczekiwania. Dlatego udostępniamy możliwość rozłożenia opłaty za kurs prawa jazdy w Warszawie na raty.  Dzięki temu będzie Ci łatwiej sfinansować szkolenie. W IntroHL możesz rozłożyć płatność na trzy raty. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

 

NASZE SOCIAL MEDIA

Scroll to Top