Utrata prawa jazdy. Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 lub 12 miesięcy?

Utrata prawa jazdy grozi kierowcom, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Zatrzymanie  uprawnień może nastąpić z różnych przyczyn.

Jedną z najczęstszych jest przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 lub 12 miesięcy? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

Utrata prawa jazdy 2021

Utrata prawa jazdy jest karą za łamanie przepisów drogowych przez  kierowców. Dla wielu osób jest to jedna z najsurowszych konsekwencji brawurowej jazdy. W kodeksie pojawiają się jednak poważniejsze sankcje takie jak kara pozbawienia wolności. W jakich sytuacjach następuje utrata prawa jazdy?

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości  w obszarze  zabudowanym o więcej niż 50 km/h,
  • Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie,
  • W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • Ucieczka z miejsca zdarzenia,
  • Przekroczenia  24 punktów karnych w ciągu roku lub 20 punktów w ciągu pierwszego roku od dnia wydania uprawnień.
Jeżeli straciłeś prawo jazdy na kilka miesięcy i teraz czujesz się niepewnie w roli kierowcy, zapisz się na jazdy doszkalające w IntroHL!

Kiedy następuje zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące 2021?

Obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiąca w 2021 roku następuje w dwóch przypadkach. 

  • Pierwszy z nich to przewożenie większej liczby osób niż wskazana w dowodzie rejestracyjnym. Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące nastąpi w przypadku przekroczenia tej liczby o minimum 3 pasażerów. 
  • Drugi powód, który jest najczęstszym wykroczeniem, to utrata prawa jazdy na 3 miesiące z powodu przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące może nastąpić również z innych powodów, ale decyzje podejmuje w tym przypadku policjant. Jeżeli kierowca nie zastosuje się do zakazu, kara zostanie przedłużona do 6 miesięcy.

 

W jakich sytuacjach utrata prawa jazdy na więcej niż 12 miesięcy?

Zabranie prawa jazdy za prędkość jest jedną z najczęstszych sytuacji. Warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe wykroczenia i przestępstwa powodujące utratę uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na dłużej. Kiedy kierowca może zostać ukarany w wymiarze nawet kilku lat?

  • Utrata prawa jazdy na 12 miesięcy i maksimum 10 lat grozi za popełnienie przestępstwa.
  • Zatrzymanie  prawa jazdy na 12 miesięcy grozi również z powodu wykroczeń. Zakaz może obowiązywać przez minimum 6 miesięcy i maksymalnie 3 lata.

Utrata prawa jazdy za jazdę po spożyciu alkoholu może trwać od 6 miesięcy do 3 lat w przypadku stężenia od 0,2 do 0,5 promila. Zatrzymanie uprawnień na okres od 12 miesięcy do 15 lat grozi w przypadku stężenia powyżej 0,5 promila.

Zatrzymanie prawa jazdy jest również karą za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Zakaz prowadzenia pojazdów trwa w takim przypadku nawet 3 lata. Jeżeli kierowca ucieknie z miejsca zdarzenia, może zostać ukarany odebraniem uprawnień na zawsze.

 

Czy utrata prawa jazdy za punkty jest możliwa?

Wiele dyskusji budzi również temat, jakim jest zabranie prawa jazdy za punkty. Może ona nastąpić w dwóch przypadkach. Jeżeli posiadasz uprawnienia krócej niż rok, utrata prawa jazdy za punkty nastąpi po przekroczeniu limitu 20 punktów karnych. W tym przypadku nowi kierowcy muszą przejść całą drogę od nowa – kurs na prawo jazdy i egzaminy. 

W kolejnych latach obowiązują inne zasady. Zabranie prawa jazdy za punkty następuje po przekroczeniu 24 punktów karnych. Jeżeli tak się stanie, musisz odbyć dodatkowe badania psychologiczne i kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 miesiące?

Zabranie prawa jazdy za prędkość było najczęstszym powodem utraty uprawnień w 2020 roku. Ważną kwestią jest również omówienie procesu, jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 miesiące. 

 

  • Upewnij się, że Twoje badania lekarskie i psychologiczne są ważne. Jeżeli nie, musisz udać się na powtórne badanie, po którym otrzymasz specjalne orzeczenie.
  • Następnie zapłać za zwrot prawa jazdy. Opłata wynosi 50 groszy. Jeżeli dokument stracił ważność, musisz uiścić opłatę równą 100,50 zł. 
  • Musisz przygotować przede wszystkim wniosek o zwrot prawa jazdy po 3 miesiącach, który znajdziesz na stronie gov.pl. Następnie zanieś dokument do urzędu lub wyślij pocztą. Dodatkowo powinieneś dostarczyć potwierdzenie opłaty oraz dokument tożsamości.

Wiesz już, jak odzyskać prawo jazdy zabrane na więcej niż 3 miesiące. Ile będziesz czekał na zwrot prawa jazdy po 3 miesiącach? Dokument otrzymasz od razu. Dłuższy czas oczekiwania – do 7 dni –  obowiązuje w przypadku nieważnych badań lub dokumentu.

 

Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na więcej niż 12 miesięcy?

Odzyskanie prawa jazdy po roku wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Jeżeli straciłeś uprawnienia na dłużej niż 12 miesięcy, musisz udać się na powtórny egzamin  państwowy na prawo jazdy. Dotyczy to zarówno testów teoretycznych, jak i praktycznych. Musisz również przygotować wspomniane wyżej dokumenty, opłacić zwrot dokumentu, w razie potrzeby przejść badanie oraz złożyć wniosek o odzyskanie prawa jazdy.

 

 

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu – jak odzyskać prawo jazdy?

Odzyskanie prawa jazdy jest możliwe w tym przypadku przed zakończeniem kary. W takim przypadku musisz zamontować w samochodzie blokadę alkoholową. Jest to urządzenie, które uniemożliwia jazdę pod wpływem alkoholu. Blokada alkoholowa to koszt w granicach 1000-2000 zł.

 

Powtórny egzamin państwowy z pomocą IntroHL

Jeżeli straciłeś prawo jazdy na dłużej niż 12 miesięcy, musisz zdać ponownie egzamin praktyczny i teoretyczny. Utrata uprawnień lub kilkumiesięczna przerwa w prowadzeniu samochodu może wzbudzać strach przed powrotem do roli kierowcy, niepewność za kierownicą. W takiej sytuacji warto zapisać się na jazdy doszkalające w IntroHL. Nasi eksperci pomogą Ci w odzyskaniu pewności, zdaniu powtórnego egzaminu oraz wyeliminują ewentualne błędy.

 

NASZE SOCIAL MEDIA

Scroll to Top