Jazda bez prawa jazdy z opiekunem 2021 – czy i kiedy wejdzie w życie?

Jeżeli jesteś kandydatem na kierowcę lub Twoje dziecko przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy, ten artykuł jest dla Ciebie! Nadchodzą ważne zmiany, które zrewolucjonizują dotychczasowy sposób przygotowań do ostatecznego testu.

Czy jazda bez prawa jazdy z opiekunem będzie możliwa? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Kto na skorzysta na zmianach, a kto straci? Odpowiadamy!

Spis treści:

Jazda bez prawa jazdy z opiekunem 2021

Dotychczas wszystko wydawało się proste: nie masz prawa jazdy, nie wsiadasz za kierownicę. Osobom łamiącym ten przepis grozi mandat. Według aktualnego trafikatora wynosi on 500 zł. Dodatkowo prowadzenie samochodu bez uprawnień wiąże się z zakazem kontynuowania jazdy oraz odholowaniem pojazdu na koszt właściciela. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy w miejscu zatrzymania można zaparkować samochód.

Powyższe przepisy dotyczą również kandydatów na kierowcę. Pewnie nie możesz się doczekać momentu, gdy usiądziesz za kierownicą, posiadając niezbędne uprawnienia? Niecierpliwość prowadzi nierzadko do ryzykownych decyzji, na przykład: prowadzenia samochodu bez prawa jazdy pod nadzorem rodzica lub znajomego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że także takie sytuacje prowadzą do ukarania mandatem karnym.

Tymczasem rząd zapowiada poważne zmiany. Zgodnie z planowanymi przepisami, jazda bez prawa jazdy z opiekunem będzie możliwa jeszcze w 2021 roku! Jeżeli rodzic zdecyduje się wziąć odpowiedzialność za kandydata na kierowcę, żadna z osób przebywających w pojeździe nie poniesie konsekwencji. Zanim jednak zaczniesz snuć plany, gdzie, kiedy i z kim pojedziesz, zapoznaj się z kilkoma ważnymi kryteriami. Jakie warunki muszą spełniać osoba bez uprawnień oraz jej opiekun?

Skończyłeś kurs na prawo jazdy? Jazda z opiekunem będzie możliwa

Zapowiadane przez rząd zmiany mogą wejść w życie już w grudniu 2021 roku. Jeżeli nie masz uprawnień, ale realizujesz kurs na prawo jazdy, jazda z opiekunem może być dla Ciebie atrakcyjnym rozwiązaniem. Dlaczego? Nowe przepisy umożliwią Ci wyruszenie na drogę bez dokumentu prawa jazdy. Musisz jednak spełnić kilka prostych warunków. Nauka jazdy samochodem z rodzicem będzie dla Ciebie dostępna po zakończeniu szkolenia teoretycznego, praktycznego oraz kursu pomocy przedmedycznej.

Kolejnym zadaniem i jednocześnie warunkiem jest wybór opiekuna nadzorującego Twoje doszkalanie. Zanim przystąpisz do jazd doszkalających, musisz dodatkowo podać rejestrację samochodu, którym będziesz się poruszał, oraz odpowiednio go oznakować. Jakie kryteria powinna spełniać osoba nadzorująca? Po pierwsze musi być opiekunem prawnym kandydata na kierowcę. Drugi warunek: opiekun musi być doświadczonym kierowcą z uprawnieniami w kategorii B. Po trzecie powinien oznakować odpowiednio samochód. Czy jazda samochodem bez prawa jazdy z rodzicem będzie możliwa i dlaczego rząd decyduje się na takie rozwiązanie?

 

Jazda samochodem bez prawa jazdy z rodzicem – dlaczego rząd ją wprowadza?

Jazda bez prawa jazdy z opiekunem budzi wiele skrajnych emocji. Ty jako kandydat na kierowcę jesteś z pewnością zadowolony z planowanych zmian. Nowe przepisy wzbudzają jednak wątpliwości wśród innych uczestników ruchu drogowego, instruktorów oraz służb mundurowych. Czy to na pewno bezpieczne rozwiązanie, aby kandydat na kierowcę wyjeżdżał na drogę, zanim skończy kurs na prawo jazdy? Jazda z opiekunem ma przede wszystkim pomóc w nabraniu pewności siebie za kierownicą.

Jeżeli jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy, być może wiesz, jak stresująca okazuje się zaledwie myśl o przyszłym egzaminie państwowym. Paraliżujący strach i stres prowadzą często do negatywnego wyniku testów. Nagle czujesz, że nie masz obok siebie asekuracji, a każda decyzja i następny ruch zależą od Ciebie. Podczas nauki możesz zawsze liczyć na podpowiedź lub wsparcie instruktora. Nagła zmiana frontu z doradcy na oceniającego blokuje niektórych kursantów.

Dlatego też rząd zdecydował się wprowadzić rozwiązanie, jakim jest jazda samochodem bez prawa jazdy z rodzicem. Dzięki temu zyskujesz szansę na obycie się z kierownicą oraz spokojne włączenie w roli kierowcy do ruchu drogowego. Rząd zakłada, że dzięki temu zwiększy się świadomość kandydatów oraz poprawi jakość przygotowania do egzaminu i samodzielnej jazdy. Czy to na pewno dobry pomysł? Jak jazda samochodem bez prawa jazdy z rodzicem może wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

 

Czy nauka jazdy samochodem z rodzicem jest bezpieczna?

Kursanci odbywają szkolenie w przystosowanych do tego pojazdach tzw. „eLkach”. Dzięki temu instruktor ma pełną kontrolę nad decyzjami i działaniami ucznia. Nauka jazdy samochodem z rodzicem będzie odbywała się w standardowych osobówkach. Oznacza to, że opiekun nie ma możliwości zareagowania w porę w sytuacjach zagrożenia. Część kursantów nawet po odbyciu szkolenia w wersji podstawowej nie ma wystarczających umiejętności, by samodzielnie poruszać się po drogach.

Dochodzimy w tej sytuacji do pewnego ryzyka, jakim jest chęć zaoszczędzenia na opłatach związanych z jazdami doszkalającymi w OSK w zamian za opanowanie umiejętności w stopniu wystarczającym. W tej sytuacji należy jeszcze większą uwagę zwrócić na wybór kursu. Solidne podstawy przekazane przez instruktora są niezbędne do kontynuowania nauki jazdy samochodem z rodzicem.

Sprawdź również ofertę IntroHL: jazdy doszkalające  z egzaminatorem!

Najpierw wybierz sprawdzoną szkołę i dobry kurs…

Jazda bez prawa jazdy z opiekunem może stać się faktem już w grudniu 2021 roku. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wybór szkoły nauki jazdy. Jeżeli chcesz być pewien, że wybrałeś dobrze, kluczem może okazać się możliwość dostosowania pakietu szkolenia do swoich potrzeb. Takie rozwiązanie oferujemy naszym kursantom. Do dyspozycji zyskujesz aż trzy różne pakiety.

  • BASIC
  • PREMIUM
  • GWARANCJA ZDANIA EGZAMINU

NASZE SOCIAL MEDIA

Scroll to Top